Seura

Voimistelu- ja urheiluseura Nurmon Jymy, tutummin Nurmon Jymy, on vuonna 1925 perustettu yleisseura. Tällä hetkellä seura koostuu 8 eri lajijaostosta, joiden toimintaan osallistuu n. 1800 harrastajaa ja toimijaa. Harrastajista 1200 on alle 18-vuotiasta.

Jaostot koostuvat jumppareista, kuntovaliokunnasta, lentopallosta, painista, pesäpallosta ja salibandystä.

Jymy tunnetaan maailmalla ennen kaikkea painijoistaa ja Suomessa pesäpallosta. Mutta Jymy on tänä päivänä myös paljon muuta, Suomen suurin lentopalloseura, yksi suurimmista pesäpalloseuroista ja alueen toiseksi suurin salibandyseura.

Olympialaisiin Jymystä on osallistunut 17 urheilijaa. Painissa Jussi Penttilä, Matti Saarikoski, Arvi Pihlajamäki, Aatos Yli-Jaskari, Lenni Viitala, Kyösti Luukko, Paavo Sepponen, Hermanni Pihlajamäki, Tauno Jaskari, Erkki Penttilä, Jouko Salomäki, Juha Ahokas ja Rami Hietaniemi. Yleisurheilussa Ritva Lemettinen ja Johanna Manninen. Ampumahiihdossa Olli-Pekka Peltola. Paraolympialaisissa Tauno Mannila.

Johtokunta

Puheenjohtaja
Marja Tyynismaa
050-3821452
marja.tyynismaa@nurmonjymy.fi

Jäsenet
Katariina Toivola
katariina.toivola@netikka.fi

Antti Ristimäki
040-847 8232
anttiherman@gmail.com

Mervi Ropponen
050-354 5670
mervi.ropponen@netikka.fi

Katja Kuljunlahti
040-762 0996
katja.kuljunlahti@edu.seinajoki.fi

Seppo Rintamäki
sa55rintamaki@gmail.com

Niina Kiviluoma
040-773 6944

Anita Jokilehto
pj@jymysalibandy.net

Markus Koivisto
markus.koivisto@evl.fi

Timo Ristimäki
040-808 5999

Pesäpallo

Puheenjohtaja
Heikki Riikilä
heikki.riikila@netikka.fi

Sihteeri

Rahastonhoitaja
Jari-Matti Marttala
040 564 2106
jari-matti.marttala@netikka.fi

Jäsenet

Lentopallo

Puheenjohtaja
Katariina Toivola
040-545 0280
katariina.toivola@atria.fi

Sihteeri
Susanna Koskinen
040-8408096
susanna.koskinen@netikka.fi

Rahastonhoitaja / laskut
Markku Hautala
040-584 2972
m.a.hautala@netikka.fi

Jäsenet
Anne Valli
anne.valli@atria.fi

Arto Koski
arto.koski@netikka.fi

Minna Heinonen
minna.maki-jaskari@anvia.fi

Sari Miilumäki
sari.miilumaki@gmail.com

Virpi Hakala
virpi.hakala@netikka.fi

Marja Tyynismaa
marja.tyynismaa@nurmonjymy.fi

Tomi Mäenpää
maenpaa.tomi@outlook.com

Risto Mäkinen
risto.makinen@netikka.fi

Salibandy

Puheenjohtaja
Anita Jokilehto
pj@jymysalibandy.net

Sihteeri
Juha Marjanen
vpj@jymysalibandy.net

Rahastonhoitaja
Sonja Prusti
rh@jymysalibandy.net

Jäsenet
Arto Vienola
miehet1@jymysalibandy.net

Juha Kataja
miehet2@jymysalibandy.net

Marko Latvala
naiset1@jymysalibandy.net

Allu Lahtinen
naiset2@jymysalibandy.net

Anna Niemistö
nj03p@jymysalibandy.net

Harri Jaakkola
nj04p-eagles@jymysalibandy.net

Jussi Jokipii
nj06p@jymysalibandy.net

Saku Saajokallio
nj07p@jymysalibandy.net

Elina Ylinen
nj08p@jymysalibandy.net

Jumpparit

Puheenjohtaja
Tuula-Kaisa Ristimaki
tuula-kaisa.ristimaki@edu.seinajoki.fi

Sihteeri

Rahastonhoitaja
Katja Kuljunlahti
katja.kuljunlahti@edu.seinajoki.fi

Jäsenet
Piia Mörsky
piia.morsky@gmail.com

Maria Ulvila
maria.ulvila@netikka.fi

Johanna Saarikoski
johanna.saarikoski@edu.seinajoki.fi

Jenni Ojala
ojala.jenni@gmail.com

Satu Mäkynen
satu.makynen@netikka.fi

Paini

Puheenjohtaja
Markus Koivisto
markus.koivisto@evl.fi

Sihteeri
Sami Ilvesoksa

Rahastonhoitaja

Jäsenet
Rami Hietaniemi

Markus Latvala

Mika Vanhamäki

Henri Välimäki

Kuntovaliokunta

Puheenjohtaja
Seppo Rintamäki
sa55rintamaki@gmail.com

Sihteeri

Rahastonhoitaja

Jäsenet
Ritva Melender

Laila Luoma

Veikko Joutila

Ari Hauta-aho

Seppo Rintamäki